ŚLUB KATOLICKI

ŚLUB KATOLICKI

Data. Termin ślubu należy ustalić ze znacznym wyprzedzeniem. Niegdyś unikało się zawierania małżeństw w okresie adwentu, wielkiego postu, a także w maju, miesiącu Maryjnym. Ślubów udzielano przeważnie późnym przedpołudniem. (Ale na przykład za czasów ancien regime’u we Francji odbywały się one wieczorem, a w kręgach arystokratycznych – około północy.)

Dziś wykluczone są tylko piątki i sobotnie poranki. Najczęściej ślubów udziela się w sobotnie popołudnia, pomiędzy 15 a 17. Termin należy uzgodnić z proboszczem parafii. W zasadzie jest to parafia panny młodej, można jednak wybrać inny kościół, powiadamiając o tym parafię panny młodej. (Dodajmy, że w Polsce przed zawarciem ślubu trzeba odbyć przewidziane przez Kościół spotkania (z tego obowiązku zwalnia po części lub w całości świadectwo maturalne z nauczania religii lub udział w kursach akademickich).

Przygotowanie religijne. Przygotowania do ślubu kościelnego zaczynają się na kilka tygodni przed ustaloną datą. Obejmują między innymi spotkania z kapłanem oraz innymi parami narzeczeńskimi. Liturgia pozwala młodej parze dokonać wyboru Ewangelii, listów apostolskich, a także modlitw, które zostaną odczytane w czasie mszy. Mogą też zdecydować się na krótką mszę, obejmującą jedynie pobłogosławienie ich związku, czytanie i modlitwę. Przyszli małżonkowie wybierają także muzykę i śpiewy, zwracając się albo do kościelnego chóru, albo do przyjaciół.

W niektórych parafiach rodziny ozdabiają kościół kwiatami. Kwiatami przystroić należy także salę, w której odbędzie się wesele. Dawniej zakup kwiatów do kościoła brała na siebie rodzina pana młodego, rodzina panny młodej zaś ozdabiała salon. Dziś wydatki pokrywa się na ogół wspólnie.

KOSZTY ŚLUBNE I WESELA

Pokrywają je obie rodziny. W kościele wnosi się opłaty, których wysokość jest ustalana zależnie od parafii. Poza tym rodzina na ogół wręcza kapłanowi udzielającemu ślubu pewną kwotę na cele dobroczynne.

Koszty przyjęcia pokrywają wspólnie rodziny państwa młodych (dzielą je odpowiednio do liczby gości każdej z rodzin).