Kiedy chrapanie jest problemem

Chrapanie dotyka wielu ludzi. Niemal wszyscy chrapią od czasu do czasu, a około jedna trzecia populacji chrapie regularnie. Poza tym, że przeszkadza, może być oznaką problemu medycznego.

Dlaczego chrapię?

Chrapanie występuje z powodu niedrożności górnych dróg oddechowych. Miękkie tkanki górnych dróg oddechowych wibrują podczas wdechu i wydechu. Chrapanie staje się głośniejsze, gdy pojawia się więcej przeszkód. Może to stać się problemem medycznym, jeśli nie przyjmujesz wystarczającej ilości tlenu z powodu niedrożności lub jeśli nie wydalasz wystarczającej ilości dwutlenku węgla.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny występuje wtedy, gdy nie ma oddechu. Objawy, które mogą wskazywać na bezdech senny, to chrapanie, które jest tak głośne, że przeszkadza innym i uspokojenie w ciągu dnia (szczególnie po pełnej nocy snu). Uspokojenie w ciągu dnia może prowadzić do łatwego zasypiania, na przykład w klasie lub podczas jazdy.

Środki zmniejszające chrapanie

Jeśli Twój lekarz wykluczył już bezdech senny, rozważ rozmowę z nim na temat innych środków zmniejszających chrapanie. Przykłady pomocy w chrapaniu to pasek Oddychaj z prawej strony, aby pomóc oczyścić kanały nosowe lub leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa.

Wskazówki, które mogą pomóc w chrapaniu

    Unikaj picia alkoholu tuż przed zaśnięciem. Jeśli zdecydujesz się pić, rzuć co najmniej dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Alkohol może rozluźnić mięśnie gardła, a zwiotczała tkanka ułatwia chrapanie.

    Unikaj jedzenia tuż przed snem. Jedzenie tuż przed snem ma podobny efekt jak alkohol.

    Jeśli palisz, rzuć. Palenie powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa i płuc. Może również ograniczyć ilość tlenu wchodzącego do twojego układu.

    W razie potrzeby rozważ utratę wagi. Wykazano, że utrata masy ciała zmniejsza chrapanie.

    Wypróbuj inną pozycję do spania. Niektóre osoby używają poduszek, aby trzymać je po bokach, a nie spać. Istnieją również specjalnie ukształtowane poduszki, które można kupić.

Pomyśl o rozmowie z lekarzem na temat chrapania. Jeśli wypróbowałeś różne techniki i nadal występują problemy, możesz rozwiązać inne problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *