ŚLUB PRAWOSŁAWNY

ŚLUB PRAWOSŁAWNY

Tradycja prawosławna chce, by ślub brać w niedzielne popołudnie. Ale ślubu udzielić można każdego innego dnia, poza okresem dzielącym Boże Narodzenie od Święta Trzech Króli, a także czasem wielkiego postu, wigiliami świąt i środami oraz piątkami.

Śluby prawosławne są niezwykle uroczyste. Kościół zdobi się wielką ilością kwiatów i rzęsiście oświetla… Goście przybywają w odświętnych strojach. Panna młoda ubrana jest w tradycyjną białą suknię – symbol czystości.

W zasadzie ślubu udziela się podczas liturgii, dziś jednak bywa także inaczej. Poza liturgią ceremonia trwa najwyżej godzinę.

Niegdyś zaręczyny dokonywały się w cerkwi w terminie poprzedzającym ślub, obecnie czyni się to tuż przed ślubem i zaręczyny nie są już oddzielną ceremonią. Kapłan upewnia się, czy zaręczyny są dobrowolne, następnie błogosławi narzeczonych i pali kadzidło.

Potem pop udziela młodym sakramentu małżeństwa, dokonuje ceremonii „koronacji”. Prowadzi narzeczonych do prezbiterium. Stają przed nim oboje, trzymając w rękach płonące świece, które są symbolem światła wiary w zmaganiu z trudami życia. Świece połączone wstęgą może trzymać dwójka dzieci. Wstęga symbolizuje więź małżeńską.

Po odmówieniu modlitwy kapłan zakłada koronę na głowę każdego z narzeczonych, błogosławi im, a następnie trzykrotnie okrąża wraz z nimi ołtarz, na którym leży Biblia oraz naczynie liturgiczne. W ten oto sposób towarzyszy im symbolicznie na drodze życia. Potem odczytuje fragment Pisma Świętego i odmawia modlitwę i wreszcie błogosławi kielich wina i podaje go nowożeńcom.

Młodzi pozostają w cerkwi, przed ikonostasem przedzielającym świątynię i przyjmują życzenia gości, którzy zgodnie z prawosławną tradycją trzykrotnie całują nowożeńców.

Przy wyjściu goście, członkowie wspólnoty i rodziny wznoszą toast za zdrowie młodych. Potem odbywa się tradycyjne przyjęcie weselne.

MAŁŻEŃSTWO MIESZANE

Niegdyś było zakazane przez różne Kościoły, dziś jest dopuszczalne. Może zawrzeć je para chrześcijan różnych wyznań, a także chrześcijanin i niewierzący. Kościół katolicki godzi się udzielać ślubu takiej parze pod warunkiem, że niekatolik zostanie poinformowany o religijnych obowiązkach współmałżonka i zaakceptuje je. Ale odbyć się może tylko jedna, zgodna z obrządkiem jednej religii, ceremonia. Nie istnieją ceremonie równoległe czy następujące kolejno, wedle obrządku dwóch religii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *