Zwierzęce symbole szczęścia

Skarabeusz

Skarabeusze to rodzaj dużych chrząszczy,  obejmujący około 30 gatunków.  W Starożytnym Egipcie zyskały miano zwierzęcia świętego,  ucieleśnienia bóstwa Chepri – patrona odrodzenia. Wierzono, że skarabeusze powstają niemalże z niczego, pojawiają się znikąd – z racji szybkiego rozrodu i rozwoju młodych. Jest symbolem nieśmiertelności, zmartwychwstania i odrodzenia

Skarabeusze pojawiały się również w Starożytnym Rzymie, gdzie nadano im szersze znaczenie – były zwiastunem powodzenia i pomyślności.

Nietoperz

Mimo że w Europie nietoperz utożsamiany jest z żądnymi krwi bohaterami bajek i filmów i raczej budzi lęk i niechęć. W Chinach jest zapowiedzią pomyślności i przychylności losu. Symbolika związana z tym zwierzęciem jest głęboko zakorzeniona w kulturze i języku Chin. Chińskie słowo opisujące nietoperza brzmi „fu”, będąc homonimem (słowo brzmiące tak samo) innego słowa, określającego szczęście.

W Azji popularne są amulety oraz pocztówki okolicznościowe z podobizną tego jedynego latającego ssaka.

Ważka

Ten kilku centymetrowy owad stał się prawdziwym amuletem, pojawiającym się coraz częściej w biżuterii i tatuażach. Ważka to symbol nie tylko szczęścia, lecz także siły, odwagi, harmonii oraz potęgi podświadomości. Jednak pozytywne cechy są przypisywane ważkom tylko w niektórych regionach świata. W krajach dalekiego Wschodu wierzy się, że owady te przynoszą szczęście – tak jest szczególnie w Japonii. W kulturze Zachodu ważki nazywane były „igłami diabła”, nierzadko symbolizowały grzech.

W Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularne staje się hobby polegające na hodowli ważek i wystawianiu ich podczas specjalnych konkursów. W sztuce motyw tego owada pojawia się przede wszystkim w malarstwie secesyjnym.

U nas jeszcze mało popularny amulet, ale zarówno jako owad jak i ozdoba piękny i subtelny.

Szczur

W Europie kojarzony ze szkodnikiem i roznosicielem chorób. Postrzegany jako zwierzę brudne i odrażające ale nikt nie ujmuje mu mądrości i sprytu. Natomiast w Indiach i Chinach uważa się go za zwierzę przynoszące mieszkańcom szczęście i sukces na niwie zawodowej czy towarzyskiej. W indyjskim Radżastanie znajduje się świątynia bogini Karni Mata, w której żyją święte szczury, objęte opieką i dokarmiane przez pielgrzymów. U nas nie brakuje amatorów tych zwierzaków, ceniących je za nieprzeciętny poziom inteligencji. Szczur stał się popularnym pupilem hodowlanym, ale nie dla mięczaków im pozostawmy chomiki.