PRZYJĘCIE Z OKAZJI CHRZTU

PRZYJĘCIE Z OKAZJI CHRZTU

Chrzest to wielkie, radosne święto dla wszystkich – dla rodziny i dla wspólnoty chrześcijańskiej. Po ceremonii odbywa się zwykle przyjęcie dla rodziny. Może to być obiad lub podwieczorek w domu rodziców. Kapłan, który udziela! sakramentu chrztu, często uczestniczy w rodzinnym spotkaniu.

Przyjaciół, rodzinę i bliskich zapraszamy telefonicznie lub wysyłamy im pisemne zaproszenie:

Anna i Michał Kowalscy
mają zaszczyt zaprosić
…………………
na skromny obiad
z okazji Chrztu Świętego ich syna Grzegorza.

Spotkanie odbędzie się po ceremonii, w sobotę 30 czerwca o godzinie 14.

Stół, prezenty. Mieszkanie powinno być ukwiecone, bo rankiem w dniu chrzcin (lub w przeddzień) ojciec chrzestny przysłał białe (albo bardzo jasne) kwiaty. Na stole, bufecie lub kredensie stoją miseczki wypełnione cukierkami (zwyczaj francuski).

Przy obiedzie (lub kolacji) kapłan, a jeśli nie bierze on udziału w spotkaniu – ojciec chrzestny, siada po prawej ręce pani domu. Dziadkowie również zajmują miejsca honorowe. Bohater dnia pojawia się na chwilę, po czym wraca do łóżeczka.

To przyjęcie jest dla osób, które nie uczyniły tego wcześniej, okazją do wręczenia prezentów. Poza łańcuszkiem i medalikiem, rodzice chrzestni i dziadkowie mogą podarować dziecku kubek, srebrne sztućce, łańcuszek z wygrawerowanym imieniem, kieliszek do jajek na miękko, komplet talerzy z porcelany…

Tradycyjnie po narodzinach pierwszego dziecka teściowa obdarowywała synową rodzinnym klejnotem, dziękując w ten sposób za wydanie na świat potomka rodziny. Dziś wyraża wdzięczność, ofiarowując upominek na miarę swych możliwości.

Żegnając gości państwo domu wręczają im pudełeczka lub saszetki z cukierkami. Największe przeznaczone są dla dziadków i chrzestnych. Część pozostawia się, by wysiać je przyjaciołom. Do tych pudełek dołącza się wizytówkę: „Pamiątka Chrztu Świętego naszego syna, Grzegorza, 30 czerwca 1993.”

Upominki urodzinowe. Rodzice chrzestni czuwają nad dzieckiem przez długie lata dorastania. Zwyczaj chce, by byli obecni w ważnych chwilach i by z okazji urodzin, imienin, pierwszej komunii, ślubu wręczali mu podarunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *