POGRZEBY ŻYDOWSKIE – POGRZEB MUZUŁMAŃSKI

POGRZEBY ŻYDOWSKIE

Pogrążona w żałobie rodzina nie przyjmuje odwiedzin ani kondolencji aż do dnia pogrzebu. Sam pogrzeb jest bardzo skromny – bez wieńców i kwiatów, a także bez modłów w synagodze (z wyjątkiem najznakomitszych rabinów). Kremacja zwłok nie jest dozwolona.

Rodzina i przyjaciele odprowadzają zwłoki na cmentarz. Zmarły okryty jest bawełnianym całunem, jego głowę osłania się płótnem. Mężczyźni nakładają modlitewne szale. Głowa zmarłego spoczywa na garści ziemi z Izraela. Dzieci lub krewni odmawiają nad grobem uroczystą modlitwę – kadisz. Czasem ktoś z bliskich wygłasza krótką mowę. Na znak żałoby krewni rozdzierają szaty. Po uroczystości rodzina przyjmuje kondolencje.

Przez siedem dni najbliżsi krewni pogrążają się w głębokiej żałobie i nie opuszczając domu modlą się za zmarłego.

POGRZEB MUZUŁMAŃSKI

Zwłoki obmywa się zgodnie z rytuałem, następnie spowija się je w białe płótno (pochodzące z pielgrzymki do Mekki, jeżeli zmarły ją odbył).

Kremacja jest zakazana.

Modły za zmarłego wznosi się w domu, czasem w meczecie, w obecności imama. Rodzina i przyjaciele odprowadzają zwłoki na cmentarz, ale kobiety nie zawsze uczestniczą w pogrzebie. Ciało składa się w ziemi, a głowa zmarłego musi być zwrócona w stronę Mekki. Tym sposobem jest przygotowany do zmartwychwstania.

Po dopełnieniu obrządku rodzina przyjmuje na cmentarzu kondolencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *