STRÓJ MŁODEJ PARY

STRÓJ MŁODEJ PARY

Panna młoda. Strój państwa młodych uzależniony jest od tego, jak uroczysty ma być sam ślub i przyjęcie. W zasadzie panna młoda wybiera białą, długą suknię oraz tradycyjny welon (tradycja ta nie jest aż tak dawna, jak można by sądzić). Jest to symbol jej czystości (podobnie jak wianek). W okresie ancien regime’u Francuzki brały ślub w kolorowych sukniach. Długa lub krótka, z tkanin tańszych lub cennych, nowoczesna lub romantyczna, suknia musi być skromna, bez głębokich, wyzywających dekoltów, musi też dobrze leżeć, nie gnieść się i nie krępować ruchów. Zwyczaj każe ukrywać ją do ostatniej chwili przed panem młodym.

Pan młody. Jeżeli panna młoda decyduje się na długą suknię, pan młody musi być ubrany odpowiednio – w jasnoszary lub ciemny żakiet (jaskółkę), ciemną kamizelkę, a do tego – białą koszulę prostą lub frakową, (czasami) cylinder, szare rękawiczki, czarne buty i skarpety. Może wystąpić także we fraku, ale nie w smokingu. (Istnieją wypożyczalnie strojów ślubnych.) Jeżeli panna młoda jest ubrana w krótką i prostą suknię, pan młody zakłada ciemny garnitur, białą koszulę i jedwabny krawat. Oficer zawsze występuje w mundurze galowym.

Obrączki, biżuteria. Panna młoda nie zakłada biżuterii, poza pierścionkiem zaręczynowym – w Polsce na lewej ręce, by nie utrudniać wkładania obrączki. (Dodajmy, że w większości krajów europejskich obrączkę nosi się na lewej ręce, a zatem pierścionek na czas ceremonii wkłada się na prawą rękę. W Polsce odwrotnie. Narzeczony przed uroczystością przynosi ślubny bukiet, w Polsce – przechowywany lub rzucany pomiędzy panny w trakcie wesela, we Francji – składany na ołtarzu przed obrazem lub posągiem Matki Boskiej).