PRZEPROSINY – KWIATY

PRZEPROSINY

Pamiętajmy, by przepraszać zawsze, kiedy jest to konieczne. Czasami zamiast prostego „przepraszam” lepiej powiedzieć „proszę o wybaczenie” lub dodać kilka słów wyjaśnienia. Przepraszać trzeba na przykład wówczas, gdy przeszkadzamy komuś, przechodząc przed nim lub mijając go, trącając, a także przybywając ze spóźnieniem. Ten nawyk należy wyrabiać w dzieciach już od najmłodszych lat.

KWIATY

Kwiatami obdarowujemy osobę, której chcemy podziękować, pogratulować, złożyć życzenia, przekonać o swym uczuciu. Kwiaty dajemy także na powitanie. Ten uprzejmy gest zawsze sprawia przyjemność. Jest stosowny w wielu sytuacjach. Trzeba tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

Kobieta nie wręcza kwiatów mężczyźnie. Może podarować je małżonce pana domu.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach kobieta może ofiarować mężczyźnie kwiaty (na przykład, gdy jest to człowiek w podeszłym wieku).

Udając się z wizytą do domu, w którym dotąd nie bywaliśmy, przynosimy kwiaty, przy czym powinien być to raczej bukiet, a nie kwiaty doniczkowe. Gdybyśmy jednak woleli, aby kwiaty nie były cięte, możemy wybrać kompozycję.

Liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. Do bukietu przesyłanego dołączamy wizytówkę.

Warto też znać mowę kwiatów – unikajmy chryzantem, które nasuwają myśl o śmierci. Margerytki to symbol pożegnania, czerwone róże – gorących uczuć, więc lepiej nie wręczać ich mężatce.

Kupując kwiaty dla chorej lub położnicy, starajmy się dobierać je tak, by woń bukietu nie była silna. Pamiętajmy też, że wiele szpitali, a przede wszystkim klinik położniczych zabrania wnoszenia kwiatów. Lepiej zatem przesłać lub wręczyć bukiet, kiedy chora (lub młoda matka) powróci do domu.

Jeżeli znajomy wręczy nam kwiaty, włóżmy je natychmiast do wazonu i ustawmy w widocznym miejscu. Nie pozostawiajmy biletu wizytowego przy bukiecie.