Lista prezentów – wady i zalety.
Planowanie własnego ślubu wiąże się z koniecznością zastanowienia się nad setką ważnych spraw, z których wyszukanie odpowiedniej sali, ustalenie menu, zaproszenie gości i zapewnienie części z nich noclegów to dopiero początek.
Z czasem okazuje się, że narzeczeni muszą załatwić bardzo wiele spraw, niektórych bardzo ważnych (np. ustalenie miejsca, daty i godziny ślubu), a niektórych mniej istotnych – np. dobranie kwiatów do wystroju wnętrza. Jedną z kwestii, którą również powinni zająć się narzeczeni jest ustalenie z gośćmi prezentów ślubnych. Ustalenie to może być bardzo pomocne (zarówno dla samych narzeczonych, jak i zaproszonych osób) i z pewnością pozwoli uniknąć nieporozumień czy ewentualnego dublowania się prezentów (ileż można mieć w domu czajników i żelazek?). Jednym z pomysłów na rozwiązanie kwestii prezentów ślubnych jest przygotowanie listy prezentów.
Lista prezentów jest listą przedmiotów, jakie chcieliby otrzymać narzeczeni. Brzmi prosto, jednak prowadzenie takiej listy wcale nie jest łatwe. Chodzi bowiem o to, by lista prezentów była dostępna dla wszystkich gości (dlatego konieczne trzeba poinformować o jej istnieniu w zaproszeniu ślubnym) tak, by mogli oni wybierać prezent dla państwa młodych i zaznaczać jego wybór, co uniemożliwi powtórzenie się prezentów. Dla sprawnej organizacji lista prezentów może być zamieszczona w Internecie (w sieci działa wiele stron, które bezpłatnie pełnią taką funkcję – np. naszalistaprezentow.pl) lub też może prowadzić ją świadek czy świadkowa.
Na liście prezentów młodzi zamieszczają wymarzone prezenty. Przy tworzeniu listy koniecznie należy jednak pamiętać o zróżnicowanych budżetach gości i nie wymagać od nich zbyt kosztownych prezentów. Nie wszyscy goście będą w stanie kupić nam pralkę, lodówkę czy drogi odkurzacz, dlatego też koniecznie lista prezentów powinna być uzupełniona także o niedrogie propozycje prezentów, np. grę planszową, pościel, wazon czy ramki na zdjęcia. Dużą zaletą prowadzenia listy prezentów jest to, że możemy dokładnie sprecyzować model prezentu. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy otrzymać pralkę, możemy zaznaczyć, o jaką konkretnie pralkę nam chodzi (firma, model, ewentualnie sklep). Konkretne opisywanie wymarzonych prezentów zdecydowanie ułatwi ich bezproblemowy zakup przez gości, a młodym pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań.
Czy pomysł z przygotowaniem listy prezentów ma wady? Wydaje się, że jeśli lista prezentów będzie ogólnie i łatwo dostępna a goście będą mogli swobodnie rezerwować określone prezenty, lista prezentów ma same zalety. Warto przypomnieć jednak wspomniany już warunek – bardzo ważne jest zróżnicowanie wartości prezentów, tak by każdy z gości mógł kupić coś, co odpowiada jego możliwościom. Dobrym rozwiązaniem jest również dopisanie gościom w zaproszeniu, że w przypadku braku chęci kupowania prezentów z listy, młodzi chętnie przyjmą gotówkę (wiadomo, że przy organizowaniu ślubu, gotówka jest zwykle bardzo potrzebna). Chociaż w trakcie ślubu prezenty są oczywiście kwestią poboczną, warto ułatwić gościom wybór trafionego prezentu. Wówczas narzeczeni będą zadowoleni z otrzymanych upominków, a i goście nie będą musieli się trudzić nad wynajdywaniem prezentów, które niekoniecznie mogą się podobać obdarowanym.