Udany prezent ślubny

Udany prezent ślubny

Otrzymanie zaproszenia ślubnego od rodziny czy przyjaciół z pewnością u każdego wywołuje radość. Po chwili jednak pojawia się refleksja na temat konieczności zakupu prezentu ślubnego – to może spowodować u zaproszonych osób nie lada problem. Jeśli jednak podejdziemy do tego zadaniowo i pozwolimy sobie na odrobinę wyobraźni nasz prezent z pewnością zrobi wrażenie na obdarowanych Państwu Młodych.

Najłatwiej jest trafić z dobrym prezentem, jeśli dobrze znamy przynajmniej jednego z narzeczonych. Wówczas możemy pomyśleć o jego zainteresowaniach, guście oraz preferencjach i starać się tak dobrać prezent (oczywiście powinien być to prezent dla dwóch osób, a nie tylko skierowany do jednej z nich), by z dużą dozą pewności – zadowolić i przyjemnie zaskoczyć obdarowanych.

W ostatnich latach rozpowszechnił się w Polsce interesujący zwyczaj, zgodnie z którym młodzi proszą gości o niekupowanie kwiatów. Wynika to z przede wszystkim z ich małej trwałości i wysokiej ceny. Zamiast kwiatów narzeczeni proszą często o kupony totolotka, butelki wina, książki lub płyty z muzyką. Czasami zdarza się także, że narzeczeni współpracują z różnymi instytucjami pomocowymi (np. z domami dziecka, czy schroniskami dla zwierząt) i zamiast kwiatów proszą swoich gości o wsparcie określonej instytucji. Do udzielenia wsparcia dochodzi najczęściej po ślubie w trakcie wręczania prezentów – datki wrzuca się do puszek trzymanych przez reprezentantów instytucji pomocowej. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na ślub i zostaliśmy poinformowani o takiej formie prezentu, warto się dostosować i nie zarzucać młodych niechcianymi kwiatami. Warto wówczas wydać pieniądze na bardziej praktyczny upominek.

Częstym prezentem ślubnym są elementy wyposażenia wnętrza. Są to prezenty, które szczególnie przydadzą się młodej parze, dopiero rozpoczynającej wspólne mieszkanie. Wówczas z pewnością brakuje im wielu potrzebnych artykułów gospodarstwa domowego – nie tylko sprzętów, ale też garnków, porcelany, sztućców, obrusów i wielu innych. Prezenty takie są stosunkowo bezpieczne – są bowiem praktyczne i mogą być łatwo wykorzystane przez młode małżeństwo nawet jeżeli niekonieczne idealnie pokryją się z ich gustem. Z drugiej strony zawsze warto zapytać młodych o ich oczekiwania prezentowe – może okazać się wówczas, że zdecydowanie nie potrzebują oni trzeciego zestawu kawowego, czy piątego dzbanka do herbaty. Jeśli koniecznie chcemy by nasz prezent wiązał się z wystrojem wnętrz, możemy także pomyśleć o zakupie bonu prezentowego do jednego z dużych sklepów meblowych (np. Ikea czy Black Red White).

Bardzo dobrym pomysłem wydaje się również prezentowanie młodym pościeli, prześcieradeł czy ręczników – są to bowiem prezenty, które mogą się okazać przydatne nawet po kilkunastu latach od dnia ślubu. Koniecznie pamiętajmy jednak o tym, by nie kupować najtańszych kompletów poliestrowej pościeli w kwiatki, ale wysilić się na zakup eleganckiej pościeli o atrakcyjnym wzorze i z wysokogatunkowych materiałów. O dobrą jakość prezentu powinniśmy dbać niezależnie od tego, co kupujemy. W zdecydowanej większości przypadków lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych i ucieszyć młodą parę wysoką jakością, niż kupić za podobną cenę nawet kilka prezentów o wątpliwej urodzie czy trwałości.

Zaskakującym prezentem może być także sfinansowanie młodym „przeżycia”, czyli zakup karnetu/bonu na określoną usługę. Możemy wybierać z szerokiej palety propozycji – od eleganckich kolacji dla dwojga, po masaże i zabiegi wellness, a także skok spadochronem, jazdę nowoczesnym samochodem i wiele innych. „Przeżycia” takie są zróżnicowane cenowo – dlatego też możemy nabyć prezent, który odpowiada naszemu budżetowi. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że nie wszystkim młodym taki prezent się spodoba. Jeśli jednak wiemy, że narzeczeni lubią nowe doznania i ciekawe przyjemności – może to być bardzo trafiony wybór.

Powyższe pomysły mogą nas zainspirować do zakupu ciekawego i praktycznego prezentu. Jeśli jednak nadal nie bardzo wiemy, co kupić młodej parze, lepiej sprezentować im gotówkę, niż próbować uszczęśliwiać na siłę. Kartka ze szczerymi życzeniami szczęścia i gotówka (choćby niewielka suma) z pewnością wywołają większą radość niż nietrafiony czy tandetny prezent.