Dzień młodzieży
12 Sierpień – Międzynarodowy Dzień młodzieży
„Nie można zachować młodości, ale można ją zmarnować” – Jakub Werbiński, „Młodzież jest kwiatem państwa”
Pojęcie młodzieży odnosimy w psychologii przede wszystkim do okresu dorastania. Okres ten jest ogromnie zróżnicowany u różnych osób i trudno wyznaczyć granice wiekowe dotyczące wszystkich jednostek w danej kulturze.
W celach porządkowych przyjęto jednak granice między 13 a 18 rokiem życia. Początek tego okresu wyznaczają zmiany natury anatomiczno-fizjologicznej, jakie zachodzą w organizmie.
One właśnie sygnalizują rozpoczęcie fazy dorastania. Fazę tę kończy osiągnięcie biologicznej dojrzałości: zdolności do dawania życia. Fazę pierwszą nazywa się także fazą pokwitania lub pubertalną.
Fazę drugą wyznaczają zmiany w sferze psychicznej, przede wszystkim w obrazie własnej osoby. Zakończenie tej fazy wiąże się z osiągnięciem dojrzałości psychicznej, czyli ze zdolnością do decydowania o sobie, odkryciem sensu własnego istnienia i odnalezieniem własnej tożsamości.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 1985 rok Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. W Niedzielę Palmową 1985 r. w Rzymie zgromadziła się młodzież z całego świata.
Spotkanie to przerosło wszelkie oczekiwania. Uradowany tym Jan Paweł II postanowił, że od tej pory młodzi powinni mieć swoje święto – obchodzony w Niedzielę Palmową Światowy Dzień Młodzieży. Od tego momentu w każdej diecezji gromadzi się młodzież wraz ze swoimi biskupami.
W ramach corocznych (od 2000 roku) obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne.
Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.
Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem przewodnim określającym centralne zagadnienie danej edycji święta.
W roku 2009 r. XXIV Światowy Dzień Młodzieży odbywa się w diecezjach na całym świecie pod hasłem: “Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”.
Świat liczy dziś 3 miliardy młodych, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Pół miliarda pośród nich walczy o przetrwanie, nie dysponując nawet 2 dolarami dziennie.100 milionów dzieci nie uczęszcza do szkół, a 30.000 dzieci umiera co dzień z głodu.
Przywódcy krajów ubogich przyrzekli, zreformować w tym celu niesprawny system rządzenia, a bogaci zobowiązali się do umorzenia długów krajów rozwijających się oraz do zagwarantowania im zrównoważonej wymiany handlowej.
Karina Bednarska z Ośrodka Informacji ONZ mówi, że największym problemem młodzieży jest bezrobocie. Choć młodzież stanowi jedną czwartą światowej siły roboczej, przypada na nią połowa liczby bezrobotnych. Bez porządnej pracy młodym ludziom zagraża niedostatek, co z kolei ogranicza dostęp do edukacji i podstawowych świadczeń zdrowotnych.
Celem, dla którego poświęcono młodzieży specjalny dzień, była chęć uaktywnienia młodego pokolenia, zachęcenie go do działań na rzecz: rówieśników, społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii i problemów młodych ludzi w danym kraju.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Młodzieży miał miejsce w 2000 r. W ramach obchodów odbywały się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty oraz przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne.
Każdorazowo przyświeca mu hasło. Jest nim myśl przewodnia określająca główne zagadnienie, pod którym odbywa się święto. W tym roku jest ono ukierunkowanie na sprawy związane z ekologią i troską o nasze naturalne środowisko. Brzmi ono: „Młodzież a zmiana klimatu: Czas na działanie”.
W poprzednich latach były one następujące:
- 2001- „Odnośnie zdrowia i bezrobocia”,
- 2002- „Teraz i na przyszłość: Akcja młodzieżowa dla rozwoju”,
- 2003- „Znajdywanie wszędzie przyzwoitej i produktywnej pracy dla młodych ludzi”,
- 2004- „Młodzież w międzypokoleniowym społeczeństwie”,
- 2005- “Liczy się zaangażowanie”,
- 2006- “Wspólne poruszanie problemu ubóstwa”
- 2007- „Dajcie się zauważyć, Dajcie się usłyszeć- wkład młodzieży w rozwój”.
W 2006r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zwrócił się ze specjalnym oświadczeniem do młodzieży. Prosił w nim, aby wywierała ona presje na rządzących, w celu walki z ubóstwem.
Polska Rada Młodzieży
Polska Rada Młodzieży (PRM) to jedyne ogólnopolskie porozumienie przedstawicieli podmiotów pozarządowych skupiających młodzież.
Celem Polskiej Rady Młodzieży jest reprezentacja i rzecznictwo interesów polskiej młodzieży na forum krajowym i międzynarodowym.
Polska Rada Młodzieży współpracuje z organizacjami młodzieżowymi i radami młodzieży ze wszystkich krajów Europy oraz z Europejskim Forum Młodzieży.
Członkami Polskiej Rady Młodzieży są:
- AEGEE w Polsce
- AIESEC Poland
- Akademicki Związek Sportowy
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie
- Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland
- Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
- Polski Komitet IAESTE
- IFMSA-Poland
- Stowarzyszenie “Pro Europa”
- Zrzeszenie Studentów Polskich
- Związek Harcerstwa Polskiego
- Związek Młodzieży Demokratycznej
- Związek Młodzieży Wiejskiej
- Związek Towarzystw Gimnastycznych “Sokół”