PREZENTY

PREZENTY

Bez względu na to, czy kierujemy się przyjaźnią, miłością, grzecznością czy też wdzięcznością, prezent powinien być stosowny do okoliczności, a wręczając go, musimy okazać takt.

Przeważnie mamy ochotę obdarowywać tym, co sami chcielibyśmy otrzymać, lepiej jednak uwzględnić gust i upodobania osoby, której zamierzamy sprawić przyjemność, a nawet zorientować się, rozmawiając ze wspólnymi przyjaciółmi, czego może potrzebować.

Nie znając kogoś zbyt dobrze, unikamy prezentów osobistych i wybieramy upominek stosowny zawsze i wszędzie – książkę, czekoladki, kwiaty itp.

Przed zakupem prezentu ślubnego pytamy narzeczonych, czy sporządzili listę, ewentualnie – co chcieliby dostać. Nie mamy oczywiście obowiązku stosować się do ich życzeń.

Czasami trzeba powstrzymać się przed wręczeniem zbyt cennego prezentu, który mógłby urazić obdarowanego, wydać sią ostentacyjnym lub zobowiązującym. Osobę, która nie jest w stanie „odwdzięczyć się” podobnym upominkiem, może on wprawić w zakłopotanie. Nikt nie lubi być dłużnikiem innych, a poza tym warto pamiętać, że czasami łatwiej dawać niż brać.

Pewne święta, pewne okazje obligują nas niejako do robienia prezentów. Tych zwyczajów przestrzegają niemal wszyscy, przynajmniej w środowiskach szanujących tradycję. Ale upominki wręczane bez powodu są najwspanialszą niespodzianką, dowodzą bowiem, że darzymy szczególną sympatią osobę, którą obdarowaliśmy.

Zrezygnujmy z wręczania prezentów bezużytecznych, których sami nie chcielibyśmy otrzymać. Nie „przekazujmy” otrzymanego upominku innym, choćby nawet nie został przez nas rozpakowany. A jeśli już nie mamy innego wyjścia, sprawdźmy przynajmniej, czy w paczce nie pozostał przypadkiem bilet wizytowy. Pamiętajmy o usunięciu ceny prezentu, upewnijmy się, czy nie zapomnieliśmy o kwicie kasowym. Jeżeli dajemy komuś rzeczy używane, na przykład odzież, zadbajmy, by były one w dobrym stanie i czyste.

Prezent zbiorowy, kupowany za pieniądze wyłożone przez kilka osób, stanowi dobre rozwiązanie, jeśli dysponujemy skromnymi środkami.

PODZIĘKOWANIE ZA PREZENT

Osoba obdarowana musi jak najprędzej podziękować za prezent – osobiście, telefonicznie lub listownie.

Czasami upominek przesyłany jest pocztą lub przez posłańca. Wówczas wewnątrz znajdujemy przeważnie list lub bilet wizytowy. Prezent wręczany osobiście powinien zostać rozpakowany natychmiast, w obecności ofiarodawcy, który może dzięki temu upewnić się, że zdołał sprawić obdarowanemu przyjemność. Jeżeli jednak prezent wręczany jest w obecności osób trzecich, które przybyły z pustymi rękami, dyskretniej będzie rozpakować go już na osobności.

Jeżeli upominek jest niestosowny lub uszkodzony, nie należy tego okazywać. Zawsze przecież można samemu dokonać wymiany wadliwego towaru.