PRZYJĘCIE ZARĘCZYNOWE – RODZINNE
Obiad dla najbliższych lub szerszego grona gości, spotkanie rodzinne albo koktajl na setki osób – forma przedstawienia narzeczonych „światu” zależy od nich samych i ich rodzin.
Przyjęcie zaręczynowe
Wydając obiad lub kolację z okazji zaręczyn, pani domu (zwykle matka narzeczonej) szczególną uwagę przykłada do „rozdziału” miejsc przy stole. Matka i ojciec narzeczonej zasiadają na wprost siebie, miejsca obok nich przeznaczone są dla dziadków oraz rodziców młodzieńca, pozostali goście zajmują miejsca przynależne im z racji wieku i godności. Narzeczeni siadają u szczytu stołu, obok siebie, stary zwyczaj zakazuje bowiem rozdzielać narzeczonych i małżonków w pierwszym roku ich wspólnego życia. Menu powinno być starannie dobrane, wystawne. Wraz z deserem na stole pojawia się szampan.
„Kosz kwiatów”. Tego dnia narzeczony ofiarowuje (wysyła lub przynosi) swej wybrance bukiet białych kwiatów, współczesną wersję „la corbeille de mariage”, czyli kosza z kwiatami i drobnymi upominkami (biżuteria, jedwabne chusty, koronki, wachlarze), zwyczaju dziś zapomnianego.
Goście i państwo domu powinni być ubrani starannie i elegancko. *
* Jak czytamy w Zwyczajach towarzyskich… (op. cit.), jest to „zgromadzenie prezentów w pięknej ozdobnej szkatułce, [zwyczaj ten] nie jest używanem u nas.”
Zaproszenia. Z okazji zaręczyn nie wydaje się na ogól większych przyjęć. Każda z rodzin pragnie przede wszystkim spotkać się z najbliższymi krewnymi i przyjaciółmi. Gości zaprasza się telefonicznie lub listownie.
Cocktail-party z okazji zaręczyn. Przyjęcie organizuje się zgodnie z regułami dotyczącymi każdego koktajlu. Białe lub jasne kwiaty zdobią pokój, goście mogą przesłać (lub przynieść) z tej okazji bukiety. Ponieważ celem spotkania jest przedstawienie narzeczonych, witając gości pozostają oni przy rodzicach, a na gratulacje i powinszowania odpowiadają grzecznościowymi formułkami: „Laura wiele mi o pani mówiła. Cieszę się, że panią poznałem.” Każde z narzeczonych powinno wcześniej zapoznać partnera z „drzewem genealogicznym” swej rodziny i pokrótce opisać najbliższych przyjaciół, co ułatwia zapamiętanie wielu nowych twarzy.
Jeżeli rodzina rezygnuje z tego rodzaju przyjęć, na przykład z powodu żałoby, bliskiego terminu ślubu lub innych przyczyn, narzeczeni odwiedzają członków swych rodzin, są zapraszani przez nich na obrady lub kolacje.
UPOMINKI
Narzeczony ofiarowuje swej wybrance pierścionek. Narzeczona pragnie czasami wręczyć pamiątkowy prezent przyszłemu mężowi, ale nie powinna dawać mu ani sygnetu, ani łańcuszka. Może natomiast podarować mu pióro czy choćby piękną zapalniczkę lub spinki do mankietów.
Przyjaciele i krewni mogą przesyłać prezenty w okresie narzeczeństwa, jednak najczęściej czynią to z okazji ślubu. Za każdy upominek należy jak najszybciej podziękować.
WYPRAWA
Niegdyś rodzice narzeczonej wyposażali ją przed ślubem w rzeczy, mające służyć jej w nowym domu niemal przez całe życie. Panna wnosiła do domu bieliznę i odzież osobistą, haftowane obrusy, serwety, pościel. Każdą sztukę bielizny ozdabiano monogramem przyszłej mężatki połączonym z inicjałami jej męża. Dziś ten zwyczaj już nie istnieje, zresztą często narzeczeni mają już własne mieszkania.
Rodzice, których na to stać, dają dzieciom pieniądze, by pomóc im w urządzeniu domu. Obecnie jednak młode kobiety przeważnie pracują i są równie samodzielne, jak mężczyźni, toteż kwestia zatraciła dawną wymowę, charakter i znaczenie i należy podchodzić do niej z dużym taktem.