PREZENTY ŚLUBNE
Trudno ustalać reguły tam, gdzie najważniejsze są uczucia. To, jaki prezent pragniemy ofiarować młodej parze, uzależnione jest od stopnia zażyłości i środków finansowych. Upominek może być bardzo osobisty, świadczący o szczególnym rodzaju więzi (od rodziców, chrzestnych, najbliższych krewnych), może to być także czek (lub gotówka), jeżeli ofiarodawca jest osobą bliską i pragnie w jak najbardziej praktyczny sposób pomóc młodym małżonkom w rozpoczęciu samodzielnego życia. We Francji i wielu innych krajach istnieje praktyczny i godny polecenia zwyczaj wybierania prezentów z „listy ślubnej”, którą sporządzają narzeczeni. Listę taką umieszcza się zwykle w wybranym sklepie, a goście – jeżeli tego chcą – pytają narzeczonych lub ich rodziców, gdzie mogą zapoznać się z nią. Prezent adresujemy do tego z narzeczonych, które znamy.
Sporządzanie listy. Bez względu na to, czy wybór narzeczonych padnie na duży dom towarowy, czy też na mały sklep określonej branży, przygotowanie listy wymaga zastanowienia i czasu (co najmniej kilku godzin), musi ona bowiem być zgodna z potrzebami i upodobaniami państwa młodych, ale także obejmować artykuły o zróżnicowanych cenach (”na każdą kieszeń”) oraz charakterze (użyteczne, ozdobne), aby ofiarodawca mógł jak najtrafniej oddać powodujące nim uczucia i intencje. Narzeczeni powinni wybierać rzeczy o umiarkowanych cenach, ponieważ ofiarodawca, który stwierdza, że stać go zaledwie na pól kryształowego wazonu, poczuje się z pewnością fatalnie. Warto natomiast wskazać rzeczy bardzo różnorodne – od przedmiotów niezbędnych, jak rondelki czy roboty kuchenne, po bibeloty. (Niektóre sklepy umożliwiają młodym małżonkom wymianę pewnej części prezentów na towary, które uznają za bardziej przydatne.)
Podziękowania. Znaczna część sklepów realizujących listy ślubne, wyposażona jest w komputery, dzięki czemu zamówienia składać można za pośrednictwem funkcjonującej we Francji sieci „Minitel”, a płacić kartą kredytową (na tę formę zapewne będziemy musieli jeszcze poczekać). W każdym razie sprawa zakupu została zdecydowanie uproszczona – wystarczy zadzwonić, podać nazwiska narzeczonych i datę ślubu, następnie wysłać czek pokrywający cenę wybranego towaru. Do czeku dołączyć można bilet wizytowy z życzeniami. Sklep co pewien czas informuje narzeczonych o zakupionych prezentach i przesyła im bilety wizytowe, by mogli podziękować za upominki.
Narzeczeni powinni jak najszybciej przesiać podziękowania, potwierdzając, jaki otrzymali prezent. „Kochana Ciociu…, mam nadzieję, że znajdziesz czas, by wpaść do nas na obiad – przy okazji będziesz mogła obejrzeć piękny serwis, który nam podarowałaś. Jesteśmy nim oboje zachwyceni. Dziękujemy Ci z całego serca i całujemy.” Jeżeli czas nie pozwala młodym na odpowiednio szybkie podziękowanie, czynią to już po ślubie, w żadnym wypadku jednak nie wypada, by ograniczyli się do kilku słów, gdy spotkają się z ofiarodawcami po ceremonii czy w czasie przyjęcia weselnego. Lista pozostaje w sklepie jeszcze przez dwa tygodnie po ślubie.
Wręczanie prezentu w dniu ślubu. Prezent można przynieść także w dniu ślubu. Nie ma w tym nic niestosownego, choć paczki utrudniają nieco sytuację młodych małżonków i ich rodziców, często bowiem przyjęcie odbywa się w wynajętej sali, którą należy opuścić o ustalonej porze. W pośpiechu łatwo pomieszać lub zgubić bilety wizytowe. Najlepiej dostarczyć prezent kilka dni wcześniej do domu rodziców lub państwa młodych.
Zwyczaj eksponowania upominków należy do przeszłości.