Zwierzęce symbole szczęścia

Ryba

Ryby zawsze budziły zainteresowanie ludzi. Zamieszkują nie zawsze przyjazne i poznane przez człowieka środowisko wodne, toteż intrygowały nie tylko poetów i malarzy, lecz również rybaków i zwykłych ludzi. Wokół ryb narosło wiele legend, stały się bohaterami mitologii antycznych, a także religii monoteistycznych, w tym chrześcijaństwa.

Szczególnym symbolem szczęścia jest złota rybka, która wg wierzeń, w zamian za wypuszczenie spełni trzy życzenia. Po raz pierwszy pojawia się w Starożytnym Egipcie, gdzie powszechnie trzymana była w gospodarstwach domowych, jako ulubieniec rodziny, amulet szczęścia i zgody.

Złotą rybką nazywa się ogólnie podgatunki karasia złocistego

Dziś złota rybka to synonim spełnienia marzeń i pragnień

 

Delfin

Widok delfina przywołuje pozytywne emocje. Obecnie te inteligentne i przyjazne ssaki wykorzystywane są w terapii osób upośledzonych fizyczne oraz umysłowo. Co więcej, pomagają także w służbach militarnych. Zaufanie i sympatia do delfinów zrodziły się wieki temu, w Starożytnej Grecji. Zwierzęta te nierzadko towarzyszyły żeglarzom, płynąc tuż przy dziobie statku. Jest też wiele opowieści o uratowaniu rozbitków i tonących przez delfiny. Tym samym wśród ludzi zrodziło się przekonanie, że delfiny to znak pomyślności oraz nadziei. Do dziś ssaki te symbolizują również opiekę i bezpieczeństwo, także w religii chrześcijańskiej.

 

Żółw

W kulturach Wschodu żółw jest postrzegany jako połączenie nieba i ziemi, był więc od wieków stosowany we wróżbiarstwie. Przyszłość przepowiadano najczęściej ze skorupy tych gadów.

Zwierzę to jest od wieków kojarzone z magią, będąc jednocześnie symbolem długowieczności i szczęścia.
Jego obecność zarówno w formie żywej jak i amuletu daje poczucie stabilizacji i pewności jutra.

 

Świnka

Ten symbol szczęścia i zdrowia pochodzi z Chin. W naszej kulturze kojarzy się z dostatkiem i sytością, szczególnie z powodzeniem materialnym i finansowym. Dlatego też naszą pierwszą lekcją oszczędzania jest „świnka – skarbonka„. Mały różowy prosiaczek gwarantuje pomyślność i bogactwo również w uczuciach.

 

Żaba

W wielu starożytnych cywilizacjach żaba była symbolem deszczu, który z kolei był niezbędny dla odpowiedniego nawodnienia pól i uzyskania wysokich plonów. Dawniej ludzie byli znacznie bardziej zależni od natury, toteż wykształcili w sobie pokorę wobec jej sił.

Tym samym żaba stała się symbolem nie tylko płodności i pomyślności w uprawie roli, lecz szczęścia we wszystkich dziedzinach życia. Oryginalne chińskie stroje były wzbogacane guzikami, które projektowano na wzór żabiej anatomii, i które miały zgromadzić pozytywną energię wokół właściciela tejże garderoby. Do dziś niektóre spośród zapięć nazywa się powszechnie „żabkami”.

Może warto mieć gdzieś w zakamarkach torebki czy kieszeni maleńką żabkę, tak na wszelki wypadek.